Co jeść, by mieć zdrowe włosy?

Witajcie! :)
Jak już wiecie, niedawno byłam w szpitalu i wykryto u mnie niedobór żelaza, które teraz przyjmuję w formie tabletek. Możliwe, że to właśnie jest przyczyną wypadania włosów i ustabilizuje się, gdy żelazo zostanie dobrze przyswojone przez organizm. Pomyślałam sobie, że fajnie byłoby zacząć brać coś jeszcze, co wzmocniłoby włosy od wewnątrz, ale już nie w tabletkach. Kiedyś próbowałam brać Skrzypovitę i Drożdże w bratkiem:


Niestety żadnych efektów nie zauważyłam (poza ubytkami w portfelu :D)
Zraziłam się do suplementów, miałam zamiar pić pokrzywę, ale jakoś nie mogę się przemóc, muszę sobie zrobić plan na czerwcową pielęgnację włosów i tam zamieścić dużymi literami napis: pić pokrzywę! Może to coś da :) Ale przechodząc do sedna, postanowiłam stworzyć post z rozpiską produktów, które z pewnością będą sprzyjać naszym włosom. Przy okazji  szukania informacji do tego posta sama dowiedziałam się paru ciekawych rzeczy :)

Nasze włosy lubią:
-> białko (zbudowane są w 97 proc. z odpornego na zginanie, zrogowaciałego białka - keratyny) składniki dobre dla włosów znajdziemy więc  np. w mięsie i jego przetworach, jajach, rybach.
produkty niezwierzęce, zawierające cenne aminokwasy to także zarodki pszenne, soja, otręby pszenne, płatki owsiane
oprócz tego, do wytwarzania aminokwasów potrzebna jest -> siarka, którą znajdziemy w w rzodkiewkach i czarnej rzepie.

-> nienasycone kwasy tłuszczowe, których źródłem jest siemię lniane
-> cynk, znajdziemy go w morskich rybach, owocach morza, ciemnym mięsie indyka i kurzych wątróbkach
-> witamina A (jej długotrwały niedobór powoduje zahamowanie wzrostu i przerzedzenie włosów, w ekstremalnych przypadkach - całkowite wyłysienie) znajdziemy ją w maśle, jajkach, mleku, wątrobie, mięsie, ale także warzywach i owocach: pomidorach, marchwi, papryce, szpinaku. Dzienne zapotrzebowanie całkowicie pokrywa zjedzenie 50g surowej marchewki.

->żelazo (moja zmora!) źródłem żelaza jest chuda wołowina, wątróbka, a także szpinak, fasola i groch. Do wchłaniania żelaza potrzebna jest witamina C, którą znajdziemy w: np. natce pietruszki, czarnej porzeczce, papryce, aceroli.

->krzem (włosy zawierają jego duże ilości - dzięki niemu są mocniejsze i grubsze) Krzemionkę znajdziemy przede wszystkim w kaszy jaglanej, także gryczanej i płatkach owsianych. Bardzo cennym jej źródłem jest napar ze skrzypu polnego. Ale uwaga! Zawiera też substancje zwaną antywitaminą B1, która niszczy witaminę B1 i dlatego konieczna jest jej suplementacja. Witaminę B1 , a także inne witaminy z grupy B znajdziemy w: zielonych warzywach, fasoli, ziarnach słonecznika, orzechach i kiełkach.

->miedź (wzmacnia włosy, jej niedobór prowadzi do odbarwienia i zmian strukturalnych we włosach) Znajduje się w owocach morza, warzywach strączkowych, awokado, kiwi.

->witamina E (chroni i rozszerza naczynia włosowate zaopatrujące włosy w składniki odżywcze. Dzięki temu inne cenne substancje docierają z krwią do włosów) zawarta  jest w olejach roślinnych, orzechach, mące pełnoziarnistej, zielonolistnych warzywach.

magnez -> Znajdziemy go w pestkach dyni, czekoladzie, niektórych gatunkach wody mineralnej. Magnez nie lubi się z żelazem, więc jeśli przyjmujemy suplementy z tymi składnikami, jeden przyjmujmy rano, a drugi wieczorem. 

Co pić dla włosów?

-> pokrzywa lub skrzypokrzywa
-> drożdże
-> sok z brzozy


Co jeszcze dodałybyście do tej listy? :)

Wasza recenzjatorka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla mnie powodem do uśmiechu i bardzo za wszystkie dziękuję!

Zawsze staram się odwiedzać moich komentujących! Jeśli nie masz bloga, a chcesz dodać coś od siebie, proszę abyś się podpisał :)

Moderacja komentarzy została włączona, by uchronić się przed spamem.