Filmy, które warto obejrzeć przed maturą z j. polskiego!

Cześć! :)
   Zasady matury zmieniły się w poprzednim roku, kiedy przystępowałam do jednego z ważniejszych egzaminów w życiu. Wcześniejsze prezentacje z języka polskiego zostały zamienione na losowanie tematu i przygotowanie swojej wypowiedzi już na miejscu. O tym, czy zamiana ta była sprawiedliwa dla uczniów liceum zdających maturę w zeszłym roku zadecydujcie sami (najlepiej po cichu, coby nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje np. z uczniami techników). 

   Egzamin ustny wygląda mniej-więcej tak: Siedzisz na ławce, która znajduje się na korytarzu przed salą egzaminacyjną. Jedna osoba z komisji wyczytuje Twoje nazwisko. Wchodzisz. Losujesz kartkę z numerem lub od razu z zestawem. Odczytujesz na głos temat, egzaminator zaznacza co udało Ci się wylosować. Idziesz na koniec sali, tam czeka kartka i długopis. Na przygotowanie masz 10 czy 15 minut. W międzyczasie (!) ktoś prowadzi już monolog na wylosowany przez siebie temat. Na kartce nie zapiszesz wszystkiego, co chcesz powiedzieć, gwarantuję. Możliwe, że nie zapiszesz nawet połowy. Ja napisałam sobie wstęp i fragment rozwinięcia. Innym razem opowiem o moim temacie i o tym, jak w ogóle zabrać się za konstruowanie wypowiedzi na maturze ustnej.
    Zanim sceptycznie ocenicie listę filmów, które znajdują się poniżej, kilka faktów: 

-do fabuły filmu możesz odnieść się zarówno na maturze ustnej jak i pisemnej
-powinieneś znać reżysera/głównego aktora lub chociaż rok powstania filmu
-w filmach jest sporo wątków, które z pewnością łatwiej zapamiętać, niż te książkowe


Ja do matury obejrzałam wszystkie filmy z listy. Odwoływałam się do części z nich na maturach próbnych pisemnych i wyniki były bardzo satysfakcjonujące. Na głównej maturze akurat nie pisałam ani nie mówiłam nic na temat filmów, bo do tematów pasowały mi bardziej utwory literackie. Ale sama świadomość tego, że na 100% jakiś film udałoby mi się dopasować do tematu dawała spory komfort psychiczny. Pochwalę się tutaj, że z pisemnego polskiego uzyskałam wynik 99%, a ustnego 100%. Da się.


Bez zbędnego już gadania przechodzę do listy:


Przykłady motywów w filmie: motyw miłości, choroby, nauki, pracy, wiary, małżeństwa, rozstania, rodzicielstwa, podejścia do życia, sukcesu, pasji.


Przykłady motywów w filmie: motyw miłości, młodości, starości, życia, śmierci, czasu, przemijania, rodziny.


Przykłady motywów w filmie: motyw przyjaźni, holocaustu, zachowań Niemców w stosunku do Żydów, dyskryminacji, podziału społeczeństwa, dzieciństwa, rodziny, śmierci.


4. ,, Pianista" (2002)
Przykłady motywów w filmie: motyw wojny (II wojna światowa), okupacji, pasji, muzyki, ucieczki.


5. ,, Pasja" (2004)
Przykłady motywów w filmie: motyw cierpienia, wiary, bólu, zmartwychwstania.


Przykłady motywów w filmie: motyw małżeństwa, kryzysu, wiary, rodziny, pracy, przyjaźni, miłości.


Przykłady motywów w filmie: motyw straty, choroby, rodziny, tańca, pasji, przyjaźni, miłości, pesymizmu, powrotu do normalnego życia, rozstania, walki o małżeństwo.
Oczywiście to tylko część filmów, które warto obejrzeć przed egzaminem. Lista powinna ciągnąć się w nieskończoność, ale subiektywnie wybrałam te, które okazały się pomocne dla mnie. Zachęcam gorąco do obejrzenia ich wszystkich! :)

Pozdrawiam, Sara

7 komentarzy:

 1. świetny post, chętnie jeszcze poczytam o Twoich przeżyciach i radach co do matury, bo moja już za rok ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Maturę zdawałam kilka ładnych lat temu, ale powiem szczerze, że ta zmiana jest słaba. To coś jak na ustnej maturze z j.angielskiego, gdzie losowało się obrazek i miałaś ileś minut na przygotowanie wypowiedzi. Według mnie ciężko opanować nerwy i wydukać coś sensownego na ,,już''.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham "Pianistę", to jeden z moich ulubionych filmów (zaraz po "Zielonej mili"). "Chłopiec w pasiastej piżamie" doprowadził mnie do rzewnego płaczu, więcej go nie obejrzę, bo jest tak przygnębiający, że dopada mnie depresja :(

  OdpowiedzUsuń
 4. "Chłopiec w pasiastej piżamie" - to trzeba znać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy można również umieścić film "Kinematograf" czy "Strażnicy marzeń"??? Bo słyszałem, że egzaminatorzy nie "przepadają" za animacjami :(

  OdpowiedzUsuń
 6. My relatives always say that I am wasting my time here at net, except
  I know I am getting familiarity daily by reading such fastidious articles.

  OdpowiedzUsuń
 7. Polecam również film Klucz Sary - motyw miłości do brata, wędrówki, cierpienia, dzieciństwa, śmierci

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie powodem do uśmiechu i bardzo za wszystkie dziękuję!

Zawsze staram się odwiedzać moich komentujących! Jeśli nie masz bloga, a chcesz dodać coś od siebie, proszę abyś się podpisał :)

Moderacja komentarzy została włączona, by uchronić się przed spamem.