Jak kupić dobrą odżywkę do włosów?

Hejka!

Jestem niemalże pewna, że to przerabiałaś. Duży sklep z kosmetykami, półka z produktami do włosów ciągnąca się od wejścia w głąb sklepu, dziesiątki marek, mnóstwo odżywek- nawilżające, zmiękczające, nabłyszczające, odbudowujące; do włosów suchych, do włosów zniszczonych, do włosów przetłuszczających się... i tak dalej w nieskończoność. I stoisz przed tym regałem. I patrzysz. I myślisz, zastanawiasz się. Znajdujesz jedną, drugą, trzecią, czytasz napisy na opakowaniu i głupiejesz, bo NIE WIESZ KTÓRĄ KUPIĆ.

I tutaj przychodzę dla Ciebie z małą pomocą. Stworzyłam dla Ciebie prosty poradnik na temat tego JAK KUPIĆ DOBRĄ ODŻYWKĘ. Dobrą czyli taką, która sprawi, że Twoje włosy będą odżywione i będą wyglądały lepiej, a jednocześnie nie pozwoli Ci zbankrutować.



1. DOWIEDZ SIĘ CZEGO POTRZEBUJĄ TWOJE WŁOSY

Tutaj ważna jest równowaga. W kosmetykach znajdują się różne związki, których Twoje włosy potrzebują. Takim głównym podziałem jest ten na emolienty, humektanty i proteiny. Jeśli jeszcze nie wiesz co to takiego, to w skrócie i uproszczeniu wygląda to tak: Emolienty zatrzymują wodę we włosie, humektanty nawilżają go, a proteiny odpowiadają za uzupełnianie ubytków. Potrzebujesz ich wszystkich ale musisz pamiętać o równowadze. Nie ma jednak określonych proporcji, które sprawdziłyby się dobrze na każdej głowie. Metodą prób i błędów używaj różnych produktów i sprawdzaj jakie kombinacje działają u Ciebie najlepiej. Najlepsza kolejność stosowania tych produktów to 1. Humektanty 2. Proteiny 3. Emolienty, jeśli stosujesz je wszystkie przy jednym myciu.

Jeśli masz zniszczone lub suche z natury włosy- najlepiej jeśli będziesz używać często humektantów i emolientów (najlepiej obu w jednym myciu), a np. co 3 mycie protein. Oczywiście to nie jest reguła i wszystko jest kwestią testów na zasadzie prób i błędów.


Z czasem poznasz także upodobania Twoich włosów co do poszczególnych składników  takich jak np. aloes, gliceryna, różne oleje. Wystarczy czytać składy kosmetyków, obserwować stan włosów po ich użyciu i wyciągnąć odpowiednie wnioski.


2. CZYTAJ SKŁADY

To dla mnie oczywista oczywistość, a być może dla Ciebie jeszcze abstrakcja. Skład informuje nas o tym, co znajduje się w danym kosmetyku. To z niego dowiadujemy się czy jest to produkt typowo nawilżający, czy też zawiera dużo protein. Sporo wskazówek na ten temat znajdziesz w tym poście: JAK CZYTAĆ SKŁADY KOSMETYKÓW?.



3. CZYTAJ OPINIE INNYCH

Czasami warto się zasugerować tym czy dany produkt w ogóle się u kogoś sprawdził. Wierz mi, są takie odżywki, które nie przypadają do gustu prawie nikomu. Oczywiście to, że coś sprawdziło się u innych nie znaczy, że na pewno sprawdzi się u Ciebie i odwrotnie- niepochlebne opinie nie dają pewności, że dany produkt nie byłby dla Ciebie dobry. Mimo wszystko ja zazwyczaj przed zakupem czytam recenzje na innych blogach lub na KWC. Pozwala mi to na poznanie ogólnej opinii o produkcie, jego działaniu, konsystencji i tym podobnych. Poza tym na podstawie tego, czy sprawdził się u osób z podobnymi włosami do moich mogę stwierdzić, że u mnie może być podobnie.



4. PORÓWNUJ CENY

Naprawdę nie warto przepłacać. Możesz znaleźć odżywkę o podobnym składzie do tej za 100 zł, która będzie kosztowała 15 zł, ale nie będzie opatrzona reklamą. Oczywiście, są kosmetyki warte swojej, nawet wysokiej, ceny, mogą zawierać drogie składniki i wtedy nie mamy o czym dyskutować, ale wiele razy czytając skład drogich odżywek dochodziłam do wniosku, że podobną mam w domu. (A najdroższa odżywka jaką kiedykolwiek miałam kosztowała mnie około 20 złotych!).

Mam nadzieję, że post pomoże Wam w następnych zakupach! :)
Ciekawa jestem też czym Wy kierujecie się przy zakupie nowej odżywki.

Pozdrawiam, Recenzjatorka


6 komentarzy:

  1. Idealny post dla mnie,bo ja zawsze mam z tym problem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na moje włosy najlepiej działają proteiny, Kallos Crema al latte króluje ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. ja mam wrażenie, ze moje włosy wszystko przyjmują prócz keratyny ;) maski i odżywki piją w chwilę, i dobrze na nie działają :)

    zaczarowana-oczarowana.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo pomocny post ;)
    Obserwuję i pozdrawiam :*

    OdpowiedzUsuń
  5. kiedy nowy post? :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Wszystko ładnie, z tym, że odżywki nie zawierają protein, które regenerują włosy. Takie proteiny zawierają maski - tylko w maskach wnikają one we włos i uzupełniają ubytki. Odżywka daje nam tylko działanie kondycjonujące, czyli nie poprawia stanu włosów, a jedynie ich wygląd.

    Ale poradnik bardzo trafny :) Fajnie, że zwróciłaś uwagę na czytanie składów. Mało kto tk robi :)

    _____________________________
    simplyabouthair.com
    Blog o włosach i fryzjerstwie

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie powodem do uśmiechu i bardzo za wszystkie dziękuję!

Zawsze staram się odwiedzać moich komentujących! Jeśli nie masz bloga, a chcesz dodać coś od siebie, proszę abyś się podpisał :)

Moderacja komentarzy została włączona, by uchronić się przed spamem.