Moje ulubione odżywki do włosów- Rossmann.

Witajcie!
Dla tych z Was, którzy są tutaj pierwszy raz, przypomnę jakie są moje włosy i czego wymagam od odżywki, którą kupuję. Następnie pokażę Wam moje ulubione odżywki, które możecie kupić w drogerii Rossmann. Dlaczego tak? Sama wiem z doświadczenia, że czytając o danym kosmetyku, fajnie jest wiedzieć, gdzie można go kupić. Mam w planach podobne zestawienie z innymi sklepami, m.in internetowymi. Zapraszam do lektury :)!

JAKIE SĄ MOJE WŁOSY?
Pierwsze co przyszło mi na myśl- kręcone/ falowane, wysokoporowate na długości, średnioporowate u nasady, z natury suche, wypadające. Trudno jest je dociążyć zwłaszcza na końcówkach. 

Czytaj dalej »

Filmy, które warto obejrzeć przed maturą z j. polskiego!

Cześć! :)
   Zasady matury zmieniły się w poprzednim roku, kiedy przystępowałam do jednego z ważniejszych egzaminów w życiu. Wcześniejsze prezentacje z języka polskiego zostały zamienione na losowanie tematu i przygotowanie swojej wypowiedzi już na miejscu. O tym, czy zamiana ta była sprawiedliwa dla uczniów liceum zdających maturę w zeszłym roku zadecydujcie sami (najlepiej po cichu, coby nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje np. z uczniami techników). 

   Egzamin ustny wygląda mniej-więcej tak: Siedzisz na ławce, która znajduje się na korytarzu przed salą egzaminacyjną. Jedna osoba z komisji wyczytuje Twoje nazwisko. Wchodzisz. Losujesz kartkę z numerem lub od razu z zestawem. Odczytujesz na głos temat, egzaminator zaznacza co udało Ci się wylosować. Idziesz na koniec sali, tam czeka kartka i długopis. Na przygotowanie masz 10 czy 15 minut. W międzyczasie (!) ktoś prowadzi już monolog na wylosowany przez siebie temat. Na kartce nie zapiszesz wszystkiego, co chcesz powiedzieć, gwarantuję. Możliwe, że nie zapiszesz nawet połowy. Ja napisałam sobie wstęp i fragment rozwinięcia. Innym razem opowiem o moim temacie i o tym, jak w ogóle zabrać się za konstruowanie wypowiedzi na maturze ustnej.
    Zanim sceptycznie ocenicie listę filmów, które znajdują się poniżej, kilka faktów: 

-do fabuły filmu możesz odnieść się zarówno na maturze ustnej jak i pisemnej
-powinieneś znać reżysera/głównego aktora lub chociaż rok powstania filmu
-w filmach jest sporo wątków, które z pewnością łatwiej zapamiętać, niż te książkowe


Ja do matury obejrzałam wszystkie filmy z listy. Odwoływałam się do części z nich na maturach próbnych pisemnych i wyniki były bardzo satysfakcjonujące. Na głównej maturze akurat nie pisałam ani nie mówiłam nic na temat filmów, bo do tematów pasowały mi bardziej utwory literackie. Ale sama świadomość tego, że na 100% jakiś film udałoby mi się dopasować do tematu dawała spory komfort psychiczny. Pochwalę się tutaj, że z pisemnego polskiego uzyskałam wynik 99%, a ustnego 100%. Da się.


Bez zbędnego już gadania przechodzę do listy:

Czytaj dalej »